20 Şubat 2011 Pazar

Resimli ,anlatımlı patik yapılışı...

Bir arkadaşımız bu patiğin nasıl yapıldığını sormuş.Patiği ben yapmadım ama kısaca anlatmaya çalışayım.Siz sayılarını ayağınıza göre ayarlayın.Bu patik bence biraz küçük bir patik,grili olan daha büyük.Aklınıza takılan bir soru olursa yorumdan yazabilirsiniz...Şişimize 16 ilmek atarak başlıyoruz.Örneğimiz pirinç örgüsüne benziyor ama değil.Dilerseniz gri patikteki gibi haroşa da örebilirsiniz.


İlk iki sırayı haroşa örüp,üçüncü sıraya başlamadan önce bir tane arttırıyoruz.sonra örneği bir kırmızı bir beyaz olacak şekilde düz örüyoruz.Arka tarafında kırmızı olanları düz örüp,beyaz olanları ters işliyoruz.5. sıraya başlarken,en baştan bir ilmek daha artıracağız.(burası topuk kısmı olacak o yüzden topuk kısmının her sıra başında yani örneğin ön yüzünde toplam üç tane arttırma yapılmış...)
5.sırada beyaz ipimizi 2 sıra (gidip gelmeli olarak) haroşa işliyoruz.7.sırada da aynı şekilde olacak.Toplamda 19 ilmek olacak...

haroşa olan kısımlar 10 tane oluncaya kadar işleyeceğiz.(10.haroşaya ben birinci sıra diyorum sizde öyle farz edin.)10.haroşadan sonraki sırada (2.haroşa sırasında ) 10 ilmek beyaz ipimizi ,9 ilmek de kırmızı ipimizi haroşa örüyoruz.)haroşa örgü iki sıradan oluşuyor biliyorsunuz ki. üçüncü sırada sekiz tane beyaz iple işleyip,sekiz tane de kırmızı ipimizi işliyoruz,sondan üç tane kırmızıyı işlemeyip dönüyoruz.Dördüncü sırada altı beyaz ,sekiz kırmızı işliyoruz,sondan iki tane işlemiyoruz geri dönüyoruz yine.Beşinci sırada dört beyaz,sekiz tane de kırmızı işliyoruz.yine sondan iki taneyi işlemiyoruz.6 sırada 2 beyaz ,sekiz kırmızı işleyceğiz yine sondan iki taneyi işlemeyip dönüyoruz.

7. sırada sekiz tane kırmızı ilmeğimizi haroşa örüyoruz.(Yukarıdaki resimde 7.sıra yok.)
Artık hiç beyaz ilmek kalmadı.Şimdi beyaz ipimizle şişimizde bırakıp işlemediklerimiz de dahil hepsini 1 sıra haroşa öreceğiz.

Şimdi de yaptıklarımızın tersini yapacağız.Kırmızı ipimizle örneğin ön yüzünde sekiz ilmek işleyip dönüyoruz.Haroşa yapıyoruz yani.Resime bakarak anlayabilirsiniz umarım.Sonra sırayla yazıyorum.İki beyaz,sekiz kırmızı,sonra dört beyaz,sekiz kırmızı ,sonra altı beyaz ,sekiz kırmızı,sonra sekiz beyaz sekiz kırmızı,sonra on beyaz,9 kırmızı olacak şekilde haroşa örüyoruz...

Sonra yine beyaz ipimizle bütün ilmeklerimizi haroşa örüyoruz.Üç tane yaprak gibi desenler ortaya çıkıncaya kadar,tekrardan aynı işlemleri yaparak örmeye devam edelim.Daha sonra yine bir beyaz bir kırmızı olan kısımları işleyip,bu defa topuk kısımları için en başta arttırdığımız ilmekleri eksiltelim.Yani en başta 16 ilmekle başladık ya o sayıya indiriyoruz.Üç tane kesiyoruz.


Patiğin dikilmemiş hali.


Patiğin boğaz kısmını da haroşayla örüyoruz.Üç sıra haroşa olacak.Patiğimizin arka ve taban kısmını iğne iplikle dikiyoruz...Umarım anlatabilmişimdir.Yapmak isteyenlere kolay gelsin :))

8 yorum:

örgüveyemek-gülşence dedi ki...

çok guzel ellerine sağlık.Ayrıca anlatmanızda güzel

Anonim dedi ki...

çok güzel anlatmışsınız.uzun zamandır yapmak istiyordum ama resimlerden anlayamamıştım.tarif için çok teşekkür ederim.

Arzu'nun hobileri dedi ki...

rica ederim arkadaşım.;)umarım yapabilirsin. :)Gülsencim sana da teşekkür ediyorum canım.:)

gökyüzününelleri.blogspot.com dedi ki...

çok güzel olmuş ve harika anlatmışsın ellerine sağlık

http://belguzaranne.blogspot.com dedi ki...

merhaba canım elıne sağlık çok guzel anlatmışın gule gule kullan

Arzu'nun hobileri dedi ki...

hoşgeldin Belgüzar ablacım :)).çok teşekkür ederim.

Gökyüzünün elleri arkadaşım sende hoşgeldin :)).sana da çok teşekkür ediyorum.her zaman beklerim.sevgilerimle. :))

http://belguzar anne.blogspot.com dedi ki...

ıyı geceler canım bloguma uğrarsan odulun var

http://belguzar anne.blogspot.com dedi ki...

merhaba canım ıyı akşamlar sevgıler